Blog > Komentarze do wpisu

Skansen w Bolaticach koło Opawy

Bolatice

Jak zapewne wiecie, często piszę o skansenach. Lubię skanseny, zaraziłem tą pasją moje dzieci. Niestety, polskie skansenyc często (najczęściej nie zawsze) tkwią jeszcze w minionej epoce i są nieco skostniałe. Np. brakuje w nich imprez, warsztatów, żywego rzemiosła i folkloru, ale to na szczęście również się zmienia. Na szczęście, bo dobry skansen powinien przyciągać widzów, również młodych, w tym dzieci. Aby to osiągnąć, musi stać się parkiem nie tylko wiedzy, ale i rozrywki. To już się dzieje, więc o ten aspekt możemy być spokojni. Natomiast inny problem nie zniknie sam, a raczej będzie narastał. Polskie skanseny w większości zatrymały sie na wieku XIX i ignorują XX. Nie ma w nich traktorów, kombajnów, ani młockarni, a powinny być. Dlatego jako wzór przedstawiam maleńkin skansenik z czeskiego Śląska. Jest maleńki, więc ma skromne możliwości. Ale XX wiek jest w nim obecny. I tak powinno być. 

Zdjęcia ze skansenu: 

http://fotoforum.gazeta.pl/a/80022.html?utm_sourc=e-mail&utm_medium=poleć_znajomemu

wtorek, 25 lipca 2017, svetomir

Polecane wpisy

  • Ateistyczne Czechy?

    Aktywni ostatnio rodzimi antyklerykałowie w swojej walce z Kościołem katolickim i obecnością religii w przestrzeni publicznej używają różnych, często kuriozalny

  • Dzień Otwarty Szkoły Muzycznej w Rybniku

  • Grzybobranie

    Wczoraj byłem na grzybobraniu w Rudach. Żadnych grzybów ewidentnie jadalnych znaleźć mi się nie udało. Najwidoczniej przede mną inni grzybiarze byli tam czynni.

TrackBack
TrackBack URL wpisu: