Blog > Komentarze do wpisu

Wałęsa wychodzi z kościoła

 

Długo się zastanawiałem, czy wpis ten umieścić na blogu kulturowym, czy politycznym. Zdecydowałem się na ten pierwszy, bo zarówno wydarzenie, jak i zjawisko, przynależą do świata religii, a nie polityki. 

W czasie Mszy w kościele św. Brygidy w Gdańsku odprawionej z okazji kolejnej rocznicy porozumień sierpniowych przemówienie wygłosił JE Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej etc. Zanim jeszcze zaczął mówić świątynię, zapewne na znak protestu, opuścił JE Lech Wałęsa, były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej etc. 

Prawicowy internet huczy od oburzenia na prezydenta Wałęsę: "Jak on mógł wyjść z kościoła w czasie Mszy". Ja natomiast oburzam się na prezydenta Dudę: Jak on mógł przemawiać w czasie Mszy?! Człek świecki, nawet prezydent, w czasie Mszy przemawiać nie może. Wszelkie przemówienia świeckich, mające charakter religijny, np. Świadectwa, powinny mieć miejsce po liturgii, albo przed nią. Świeckich zaś przemówień, a takie było to prezydenckie, w ogóle w świątyni wygłaszać nie należy. Jak się prezydent bardzo upiera, by wystąpić w czasie Mszy, to może Lekcję przeczytać, albo wezwania modlitwy wiernych. Swoich przemyśleń politycznych, choćby najwznioślejszych,  w czasie Mszy wygłaszać mu nie wolno. Jeśli, chce kazania głosić, to niech diakonem zostanie, droga wolna. A w obecnej sytuacji, to przemówienie było poważnym nadużyciem liturgicznym. 

Dlatego słusznie JE Lech Wałęsa z kościoła wyszedł. Ja też bym wyszedł. A po przemówieniu bym wrócił. Tym więc bym się odróżnił od byłego prezydenta, który nie wrócił. 

środa, 05 września 2018, svetomir

Polecane wpisy

  • O wielkanocnym świętowaniu

    Dziś refleksja o dwóch zwyczajach. Święconka i śmigus dyngus to wbrew pozorom nie są płytkie zwyczaje zasłaniające chrześcijańską istotę świąt. One wręcz tę ist

  • Czy Putyfar był eunuchem?

    W niektórych przekładach Biblii Egipcjanin Putyfar, który kupił Józefa Egipskiego jest zwany eunuchem. Wydaje się to cokolwiek dziwne, zważywszy, ze człek ów by

  • Święta Maria Magdalena w ujęciu Sługi Bożego Divo Barsottiego

    Refleksje Sługi Bożego Divo Barsottiego na tematŚwiętej Marii Magdaleny miałem zamiar opublikować na swoim blogu dopiero w lipcu z okazji jej święta. Zdecydował

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2018/09/05 20:46:49
Przemawianie polityków podczas mszy św. jest lekceważące dla miejsca i wiernych .W mojej wiejskiej parafii każda suma odpustowa to wielki wiec polityczny, proboszcz uwielbia polityków, a oni myślą że ludzie na wsi są debilami i uwielbiają ich przemówienia.