FILM

czwartek, 29 listopada 2018

rademenes

Dzięki serwisowi vod.tvp.pl odświeżyłem sobie po latach serial mojej wczesnej młodości. Chodzi o siedmioodcinkowy serial dla młodzieży "Siedem życzeń" z Danielem Kozakiewiczem w roli głównej. 

Obejrzałem ten serial z dużą przyjemnością. On się naprawdę po latach broni. Ciekawa fabuła, wiele interesujących smaczków, szczególnie podobały mi się liczne wątki kulturowo literackie: ciekawie dobrany fragment "Pana Tadeusza", ciekawe legendy opowiadane przez nauczyciela geografii (w obydwu tych wątkach ewidentne nawiązania religijne), no i oczywiście liczne wątki egipskie. Bardzo mocną stroną serialu jest też ścieżka dźwiękowa w wykonaniu zespołu "Banda i Wanda". 

W przedstawionej rzeczywistości uderzają dwie rzeczy: dominacja produktów polskiej motoryzacji na ulicach, w serialu nawet auta z demoludów są praktycznie nieobecne i wszechobecne palenie papierosów - palą prawie wszyscy dorośli, palą wszędzie: w domu, w pracy (nauczyciele w szkole), na ulicy i palą praktycznie nieustannie. Te dwie rzeczy najbardziej diametralnie się od tamtych czasów zmieniły. 

10:08, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 lipca 2018

diagnoza

W sobotę 14 lipca na Marszu Autonomii ma być zaprezentowana nowa propozycja Hymnu Śląska. Z tej okazji w tym tygodniu zaprezentuję cykl wpisów o Górnym Śląsku, zaś w piątek przedstawię własną propozycję hymnu.

diagnoza

Pod koniec czerwca odbywały się w Rybniku zdjęcia do trzeciego sezonu "Diagnozy". Udało mi się zrobić kilka zdjęć scenografii umieszczonej na kampusie.

diagnoza

06:42, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 czerwca 2018

 korona

Już parę tygodni temu skończył się pierwszy sezon "Korony królów", więc pora na małe podsumowania. Ogólnie w serialu tym jest za mało książąt, rycerzy i polityki, a za dużo romansów. Zupełnie ahistoryczne są też zbyt skromne orszaki. Szczególnie kuriozalne są w początkowych odcinkach podróże książąt kujawskich jedynie we własnym towarzystwie, bez dworzan, czy rycerzy. O błędach religijnych, czy kulinarnych napisano już dosyć, nie ma co się powtarzać. Błędy w rodzaju zbyt późnego uśmiercenia księcia Przemysła sieradzkiego ( w rzeczywistości zmarł przed procesem warszawskim, a nie po nim) i zbyt wczesnego księżnej Eufemii (zginęła po mężu, a nie przed nim) są już drobne na tle wyżej wymienionych, ale też nie powinny mieć miejsca. W epoce Wikipedii trudno zrozumieć, skąd się biorą. 

22:03, svetomir , FILM
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 04 czerwca 2018

wyszczekani

Choć w jednej ze scen filmu "Wyszczekani" pada zdanie, że nie robi się już filmów z gadającymi psami, to jest to zdanie przekorne, gdyż sam ten film jest dowodem, że się robi. 

Sam film ma charakter komediowej parodii filmów i seriali o psach policyjnych. Mocno przypomina dylogię "Psy i koty", z której czerpie całymi garściami rozmaite inspiracje. Jednocześnie jest satyrą na wystawy psów, zwłaszcza te egzotyczne. Teoretycznie porusza też temat przemytu zwierząt egzotycznych, ale robi to w stopniu  marginalnym. 

Ogólnie taki sympatyczny misz-masz, fajny głównie dla dzieci, ale dla dorosłych też strawny. 

16:30, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 maja 2018

 

Widziałem dziś nowy zwiastun filmu "Krzysiu, gdzie jesteś?". Ze smutkiem zauważyłem, że i w tym filmie używać się będzie językowego potworka w postaci wyrażenia "stuwiekowy las". To bardzo złe tłumaczenie, a właściwie tłumoczenie, czy też tłumaczenie-wypaczenie. 

W oryginale jest Stuakrowy Las (Hundred Acre Wood). Jako że akr nie jest w Polsce mocno rozpoznawalną jednostką powierzchni, warto nieco odejść od dosłowności przekładu. Ale tylko nieco. Ja optuję za Stumorgowym Lasem, bo to dość wiernie oddaje oryginalną wielkość. Akr ma 40 arów, morga 56, więc nie różnią się tak bardzo. "Stumilowy Las" Ireny Tuwim też ujdzie, chociaż sugeruje obszar znacznie większy, ale przynajmniej daje się jakoś odnieść do powierzchni. 

"Stuwiekowy Las" do powierzchni odnieść się żadną miarą nie daje. Oznacza las stary, a nie wielki. Jest to ogromne i ordynarne fałszerstwo. Jest to większy gwałt na Misiu Puchatku, niż osławiona Fredzia Phi-Phi. Autorowi tego wyrażenia powinno się wyrwać język i uciąć piszącą rękę, a miejsca po usuniętych narządach posypać mieszaniną soli i pieprzu. Fałszowanie Puchatka powinno bowiem być karane co najmniej tak surowo jak fałszowanie pieniędzy.

05:33, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
sobota, 19 maja 2018

diagnoza

W tym tygodniu skończył się drugi sezon "Diagnozy" i muszę szczerze powiedzieć, że gdyby akcja nie toczyła się w Rybniku, to bym tego serialu nie oglądał.

Co mi w nim przeszkadza? Wiele rzeczy. Wymienię kilka najważniejszych:

1. Naciągana fabuła. Scenarzysta uwierzył, że "Botoks" Vegi jest prawdziwy i poszedł tropem szukania spisku bigfarmy. Bardzo nieprzekonywająco to uczynił.

2. Nieprzekonywające postacie. Zarówno główna bohaterka, u której nie widać już zbyt wielu śladów amnezji, jak Artman i cały szereg postaci drugoplanowych. 

3. Fatalna jakość kwestyj wygłaszanych po śląsku. Nie chodzi o akcent, bo ten faktycznie trudno podrobić, ale o słownictwo i gramatykę. Zabrakło JAKICHKOLWIEK konsultacji z fachowcem. Mniej niż zero. 

4. Za mało Rybnika. Dla jakiej przyczyny scena chrztu była grana w kościele w Konstancinie, a nie w którejś z rybnickich świątyń. 

Ergo, na trzeci sezon szkoda pieniędzy. Radzę TVNowi wrócić raczej do produkcji serialu "Belle Epoque", bo to produkcja dużo bardziej perspektywiczna. 

09:24, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 maja 2018

następcy

Niedawno pisałem o biblijnym motywie w serialu "Korona królów", w którym nota bene takich motywów jest znacznie więcej. W ogóle biblijnych inspiracji w popkulturze jest znacznie więcej niż by się na pozór zdawało. 

Do takich popkulturowych utworów dyskretnie inspirowanych Biblią należy disnejowski film fabularny "Następcy" skierowany do młodego widza. Bohaterami są synowie i córki disnejowskich bajek zaproszone przez władcę Jasnej Strony do podjęcia nauki w elitarnej szkole średniej.

Całość fabuły opiera się na osiemnastym rozdziale Księgi Ezechiela, a konkretnie na tym fragmencie: 18:2Cóż wam po tem, iż używacie tej przypowieści o ziemi Izraelskiej mówiąc: Ojcowie jedli jagodę cierpką, a synów zęby drętwieją.18:3Jako żyję Ja, mówi panujący Pan, że wy nie będziecie więcej mogli używać tej przypowieści w Izraelu.18:4Oto dusze wszystkie moje są, jako dusza ojcowska tak i dusza synowska moje są; dusza, która grzeszy, ta umrze.

21:05, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 kwietnia 2018

cudka

"Korona królów" rozkręca się. Oczywiście, pętają ją ramy gatunku i nigdy nie będzie dobrym serialem, zresztą nie może być dobrym serialem twór mający więcej niż 39 odcinków. Jednak jak na telenowelę jest już całkiem przyzwoita. Trzeba przyznać, że najbardziej zaszkodził jej ten doklejony na siłę pierwszy odcinek.

Teraz jednak akcja idzie wielowątkową i dobrze. Niektóre z tych wątków są bardzo interesujące. Mnie szczególnie zaciekawił wątek zaczerpnięty z Biblii, z Ksiąg nomen omen Królewskich (w Biblii Tysiąca Błędów dwie pierwsze z nich zwą się Księgami Samuela, ale ja się tu nie będę kierował BTB). Otóż Król Kazimierz, Cudka i Nimierza odtwarzają biblijny trójkąt Dawid-Batszeba-Uriasz.

11:1I stało się po roku tego czasu, gdy zwykli królowie wyjeżdżać na wojnę, posłał Dawid Joaba, i sługi swoje z nim, i wszystkiego Izraela, aby pustoszyli syny Ammonowe. I oblegli Rabbę, a Dawid został w Jeruzalemie.
11:2I stało się przed wieczorem, gdy wstał Dawid z łoża swego, a przechadzał się po dachu domu królewskiego, że ujrzał z dachu niewiastę, myjącą się; a ta niewiasta była bardzo piękna na wejrzeniu.
11:3Tedy posłał Dawid, pytając się o onej niewieście, i rzekł: Azaż to nie Betsabee, córka Elijamowa, żona Uryjasza Hetejczyka?
11:4Posłał tedy Dawid posły, i wziął ją. Która gdy weszła do niego, spał z nią; a ona się była oczyściła od nieczystoty swojej: potem wróciła się do domu swego.
11:5I poczęła ona niewiasta, a posławszy oznajmiła Dawidowi, i rzekła: Jam brzemienną.
11:6I posłał Dawid do Joaba mówiąc: Poślij do mnie Uryjasza Hetejczyka. I posłał Joab Uryjasza do Dawida.
11:7A gdy przyszedł Uryjasz do niego, pytał go Dawid jakoby się powodziło Joabowi, i jakoby się powodziło ludowi, i jakoby się powodziło wojsku.
11:8Nadto rzekł Dawid do Uryjasza: Idź do domu twego, a umyj nogi twoje. I wyszedł Uryjasz z domu królewskiego, a niesiono za nim potrawy królewskie.
11:9Ale Uryjasz spał przede drzwiami domu królewskiego ze wszystkimi sługami pana swego, i nie szedł do domu swojego.
11:10I opowiedziano Dawidowi, mówiąc: Nie szedłci Uryjasz do domu swego. I rzekł Dawid do Uryjasza: Azażeś ty nie z drogi przyszedł? przeczżeś wżdy nie szedł do domu twego?
11:11I rzekł Uryjasz do Dawida: Skrzynia Boża, i Izrael, i Juda zostawają w namiotach, a pan mój Joab, i słudzy pana mego w polu obozem leżą, a jabym miał wnijść do domu mego, abym jadł, i pił, i spał z żoną swą? Jakoś ty żyw, i jako żywa dusza twoja, żeć tego nie uczynię.
11:12Tedy rzekł Dawid do Uryjasza: Zostańże tu jeszcze dziś, a jutro cię odprawię. I został Uryjasz w Jeruzalemie przez on dzień, i nazajutrz.
11:13Potem go wezwał Dawid, aby jadł i pił przed nim, i upoił go: wszakże wyszedłszy w wieczór, spał na łożu swojem z sługami pana swego, a do domu swego nie wszedł.
11:14A gdy było rano, napisał Dawid list do Joaba, i posłał go przez ręce Uryjasza.
11:15A w liście napisał te słowa: Postawcie Uryjasza na czele bitwy najtęższej; między tem odstąpcie nazad od niego, aby będąc raniony umarł.
11:16I stało się, gdy obległ Joab miasto, postawił Uryjasza na miejscu, kędy wiedział, że byli mężowie najmocniejsi.
11:17A wypadłszy mężowie z miasta, stoczyli bitwę z Joabem, i poległo z ludu kilka sług Dawidowych, poległ też Uryjasz Hetejczyk,
11:18Tedy posłał Joab, i oznajmił Dawidowi wszystko, co się stało w bitwie.
11:19A rozkazał posłowi, mówiąc: Gdy wypowiesz królowi, co się stało w bitwie,
11:20Tedy jeźliby się król rozgniewał, a rzekłciby: Przeczżeście tak blisko przystąpili do miasta ku bitwie? azażeście nie wiedzieli, iż ciskają z muru?
11:21Któż zabił Abimelecha, syna Jerubbesetowego? izali nie niewiasta zrzuciwszy nań sztukę kamienia młyńskiego z muru, tak że umarł w Tebes? przeczżeście przystępowali do muru? Tedy rzeczesz: Sługa też twój Uryjasz Hetejczyk poległ.
11:22A tak poszedł poseł, i przyszedłszy oznajmił Dawidowi wszystko, z czem go był posłał Joab.
11:23I rzekł on poseł do Dawida: Zmocnili się przeciwko nam mężowie, i wyszli przeciwko nam w pole, a goniliśmy je aż do samej bramy.
11:24Wtem strzelili strzelcy na sługi twoje z muru, i zabito kilka sług królewskich, tamże i sługa twój Uryjasz Hetejczyk poległ.
11:25Tedy rzekł Dawid do posła: Tak powiesz Joabowi: Niech ci to serca nie psuje, boć tak miecz to tego, to owego pożera; następuj potężnie na miasto, i burz je, a dodawaj serca rycerstwu.
11:26A usłyszawszy żona Uryjaszowa, iż umarł Uryjasz, mąż jej, płakała męża swego.
11:27A gdy wyszła żałoba, posłał Dawid, i wziął ją w dom swój, i była mu za żonę, i porodziła mu syna. Ale to była zła rzecz, którą uczynił Dawid przed oczyma Pańskiemi.

Wszystko jednak wskazuje na to, że Kazimierz był mniej skuteczny od Dawida. W różnych znaczeniach tego słowa. Nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo fajne nawiązanie biblijne. Lubię takie inspiracje biblijne, sprytnie wplecione w fabułę dziejącą się w Polsce.Innym przykładem tego rodzaju jest "Placówka" Bolesława Prusa,  która oparta jest na Księdze Hioba, co jednak mało kto dostrzega. 

 

06:19, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 marca 2018

kazimierz

O "Koronie królów" pisałem już po obejrzeniu pierwszych dwóch odcinków. Teraz, po ponad czterdziestu,czas na powrót do omawiania tego serialu. Przyznam, że ogólnie polubiłem tę produkcję. Na liczne drobne błędy przymykam oczy, doceniam to, że część zniknęła (monarchowie przestali non stop paradować w koronach, a duchowni w ornatach). Dziwią mnie natomiast wątki, których próżno szukać w kronikach, a z racji ich ważności powinny się tam znaleźć, gdyby miały miejsce w historii - martwe urodzenie królewskiego syna, czy zdrada Nimierzy. Nie wiem, po co fałszować historię. Ogólnie jednak oceniam serial pozytywnie, bo porównuję go z "Klanem", a nie z "Grą o tron". Na pewno podniesie on świadomość historyczną Polaków. No i warte jest docenienia to, że traktuje o średniowieczu, a nie o polskiej martyrologii XX wieku, która jest wałkowana do porzygu. 

10:22, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 stycznia 2018

 

Obejrzałem dwa pierwsze odcinki „Korony królów”. Ogólnie mi się podoba, ale muszą zmienić speca od religii. Wszystkie użyte w serialu teksty pochodzą z katolicyzmu współczesnego a nie średniowiecznego: formuły chrztu, małżeństwa, Zdrowaś Maryjo. Dowiedziałem się jednak, że od 12 odcinak ma być pod tym względem lepiej. Podobało mi się za to wykonanie „Gaude Mater”, bo było mocne i rytmiczne, a nie solesmeńskie. Oceniam ten serial, a przynajmniej te odcinki pozytywnie, z pełną świadomością jego mankamentów, charakterystycznych dla kultury masowej. Tu podobnie jak przy folku, muszą się rozwijać formy popularne i uproszczone, by mogły się rozwijać formy ambitne i niszowe.

21:25, svetomir , FILM
Link Komentarze (1) »
sobota, 28 maja 2016

siła wyższa

Serial „Siła wyższa” nie cieszył się zbyt dobrą opinią. A niesłusznie, bo to całkiem dobra produkcja jest, byle tylko jej za poważnie nie traktować. Ani katolicyzmu, ani buddyzmu nie można się z tego serialu nauczyć nie można, ale czegoś jednak można. Moim zdaniem najmocniejszą jego stroną są sentencje poupychane to tu, to tam, jak rodzynki w cieście. Oto przykłady:

1. Pisklak zawsze myśli, że skorupka jajka najtwardsza od środka.

2. Szczęśliwy ojciec, co ma dwóch córki.

3. –Panimajesz? –No, rozumiju. Problemy budut.

4. Mistrz rozumie, dlatego mistrz.

5. Nasz zakon też samą dobrocią i łagodnością umęczyć potrafi.

6. Dwa stare mnichy. Słowa do rozmowy niepotrzebne.

7. Słowa nie zawsze ułatwiają porozumienie, choćby i milion ich wypowiedzieć.

8. A kto historię Kościoła przestudiował jak my, o manipulacji wie tyle, ze im się nawet nie śni.

9. Nasz prawosławny Kościół taki wojowniczy nie jest. A takim katolikiem być? Aż strach.

10. –No i chłop na końcu. Jak zawsze. Wiadomo. –Ostatni będą pierwszymi. -Ale kiedy?

11. To szczo buło, to z witrom po wodi popłynuło.

12. Nasza medycyna nowocześniejsza, ale jakby mniej pomaga.

13. Wiele dobrego o pierogach siostry Bazylii można powiedzieć, chociaż to Ruskie.

14. Prawicowiec zawiścią się żywi, to jedzenia nie potrzebuje.

15. Zakonnik od człowieka tak bardzo się nie różni.

16. Chyba naprawdę z Marsa jest. W każdym razie gdzieś z góry.

17. Ja ateist, ale prawosławny. To bliżej mi do Was, niż do buddystów.

18. Nawet z umiarem nie można przesadzać.

00:40, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 grudnia 2014

Equestria

Serial „Mój mały kucyk: przyjaźń to magia” (My Little Pony: Friendship is Magic) i towarzyszące mu zjawiska medialne należą do najciekawszych w dziecięco-młodzieżowej popkulturze ostatnich lat. Pozornie błahy serial dla dzieci w rzeczywistości jest naszpikowany rozmaitymi motywami i wątkami mitologicznymi. Dzięki niemu dzieci dowiadują się kim są centaury, gryfy, pegazy, minotaury i inne mitologiczne stworzenia kilka lat wcześniej niż poznają je z mitów greckich przerabianych w szkole, czy nawet z lektury przygód Harrego Pottera i oglądania filmów o nim. Jest to bardzo cenna forma inkulturacji, wprowadzenia w elementy kultury antycznej, będącej obok chrześcijaństwa jednym z dwóch fundamentów naszej zachodniej cywilizacji.Wśród wspomnianych zjawisk towarzyszących szczególne miejsce mają dwa (na razie) filmy z cyklu „Equestria girls”, a mianowicie: „My Little Pony: Equestria Girls” z ubiegłego roku i „My Little Pony: Equestria Girls: Rainbow Rocks” z roku bieżącego. Obydwa rozgrywają się w świecie ludzi, do którego przez magiczny portal przedostaje się księżniczka kucyków Twilight Sparkle. W pierwszym musi się ona zmierzyć z Sunset Shimmer, która jest jednorożcem renegatem i pragnie podbić Equestrię. Rywalizacja dwóch kucykowych magiczek do pewnego stopnia przypomina rywalizację Harrego Pottera i lorda Voldemorta, co szczególnie jest widoczne w ostatecznym pojedynku przeciwniczek. Rzecz jednak znamienna, że w odróżnieniu od tegoż Voldemorta, pokonana Sunset Shimmer nie ginie, ale się nawraca i odtąd podąża drogą dobra. Nawrócenie negatywnych bohaterów jest zresztą częstym motywem w świecie „My Little Pony”.

Drugi film, który polską premierę miał 8 listopada tego roku, jest jeszcze ciekawszy, a to ze względu na dość niestandardowe nawiązanie mitologiczne. Otóż znaczącą rolę odgrywają w nim syreny, ale nie są to sympatyczne syrenki wymyślone przez Andersena i szeroko rozpowszechnione w popkulturze, ale syreny-potwory, takie, jakie znamy z mitologij antycznych, „Odysei” Homera i tradycji chrześcijańskich. Dlatego jest to film bardzo ważny, bo może przywrócić równowagę w kulturowym postrzeganiu syren.

Warto więc przyjrzeć się obrazowi syren w tradycjach europejskich, począwszy od antyku. Pierwotnie syreny były przedstawiane jako ptaki o kobiecej głowie. Później wykształciło się przekonanie o posiadaniu przez nie także innych niż głowa części kobiecego ciała, a także rybiego ogona. Z czasem zanikło też ich pokrewieństwo z ptakami, ale jego relikty utrzymywały się długo, bo jeszcze w średniowieczu syrena w herbie Warszawy ma ptasie łapy. W czasach przedhomeryckich były uważane za duchy zmarłych, podobne do wampirów i cechujące się raczej odrażającym wyglądem. Grecka nazwa syren pochodzi od słowa pętla, co dodatkowo kojarzy się ze śmiercią. Homer i inni greccy pisarze starożytni w znacznym stopniu zmienili postrzeganie syren, ale tylko na płaszczyźnie fizycznej. Odtąd były one przedstawiane jako istoty piękne, ale nadal złe. W „Odysei” mieszkają one na zielonym wybrzeżu i wabią żeglarzy swoim przepięknym śpiewem. Kto zaś da się zwabić i przypłynie do ich brzegu, traci życie. Były to więc demoniczne zwodzicielki prowadzące ludzi do zguby. Takie postrzeganie syren przejęła z kultury antycznej tradycja chrześcijańska. Ojcowie Kościoła widzieli w nich symbole pokus, a później także herezji. Takie postrzeganie syren przetrwało w kulturze zachodu do XIX wieku. Odwrócił je dopiero Jan Krystian Andersen, który w swej bajce „Mała syrenka” przedstawił bohaterkę jako istotę nie tylko nieziemsko piękna, ale także dobrą i kochającą, a nawet poświęcającą swoje życie dla miłości. Ta narracja, dzięki licznym przeróbkom, ekranizacjom i nawiązaniom zdominowała współczesne kulturowe postrzeganie syren.


Inwersje motywów w literaturze bajkowej występują stosunkowo często i same w sobie nie są niczym złym. W całej Europie można znaleźć na przykład wiele ludowych baśni, w których występują dobre smoki, czy węże, mimo że w chrześcijańskiej tradycji kulturowej zarówno smok jak i wąż maja konotacje jednoznacznie negatywne. Wiele podobnych przykładów mamy też w literaturze i filmie. Jednak nie jest zdrową sytuacja, w której motyw zinwertowany dominuje nad tradycyjnym, a nawet doprowadza do jego praktycznego zaniku, jak to miało miejsce w przypadku syren. Dobry smok funkcjonuje w kulturze na zasadzie wyjątku, gdyż stale jest w niej obecna cała rzesza smoków złych i potwornych. Widzimy to zresztą również w serialu „Mój mały kucyk”, gdzie jednym z głównych bohaterów jest sympatyczny smok Spike, ale inne smoki są raczej odrażającymi typami. Dlatego tak ważne jest, aby sympatyczną małą syrenkę zrównoważyć syrenami takimi, jakie spotkał Odyseusz. Ten film to krok w dobrym kierunku. Dzieciom, które go poznały, łatwiej będzie za kilka lat, gdy będą w liceum, zrozumieć przygody Odysa.

11:38, svetomir , FILM
Link Komentarze (1) »
niedziela, 10 listopada 2013

 smerfy

Od jakichś kilku lat, od czasu do czasu chodzę z dziećmi do kina na dziecięce filmy i mniej więcej z połowy tych wypraw piszę recenzje. Ostatnio wybraliśmy się cała rodziną na „Smerfy 2”. Wiązaliśmy z tym filmem wiele nadziei, bo pierwsza część bardzo się nam wszystkim podobała. Nowy film o niebieskich stworkach bardzo nas jednak zawiódł.

 

Przedewszystkiem można było łatwo zauważyć liczne nielogiczności scenariusza. Wymienię tylko dwie z nich, najbardziej jaskrawe. Po pierwsze, skoro formułę rytuału przemiany w smerfa zapamiętała Smerfetka, choć była tylko jego uczestnikiem, a nie wykonawcą i nie miała w jej zapamiętaniu żadnego interesu, to jakim cudem żywo zainteresowany jej znajomością Gargamel nie mógł jej zapamiętać i musiał ją mieć spisana na kartce? Po drugie, akcja części drugiej dzieje się kilka lat po pierwszej, o czym świadczy choćby wiek dziecka pary głównych ludzkich bohaterów. W tym czasie Gargamel rozrzutnie szafuje smerfesencją, a mimo to, nie brakuje mu jej, choć zapasy początkowe miał niewiele tylko większe od tych w pierwszej części, których przy podobnym tempie zużywania starczyło mu ledwie na parę dni.

 

Dużo słabszy jest też w tym filmie poziom dowcipu. Po pierwszym filmie zamiast recenzji umieściłem na swoim blogu zbiór cytatów z Gargamela i o Gargamelu. Dziś nie miałbym czego cytować, bo choć Gargamel wypowiada równie dużo rozmaitych sentencyj, często będących parafrazami znanych cytatów z literatury, filmu i życia, to są one znacznie słabsze i płytsze niż w pierwszej części, najczęściej zresztą w ogóle nie śmieszne.

 

Gdyby jednak wady filmu sprowadzały się tylko do niedoskonałości scenariusza, czy niższych lotów humoru, nie byłby to wcale wielki problem. Dużo poważniejsza jest sprawa z przesłaniem tej produkcji. Otóż „Smerfy” z 2011 były bardzo sympatyczną komedią rodzinną z pozytywnym przekazem. Mówiły o dojrzewaniu do małżeństwa, rodzicielstwa i założenia rodziny. Ukazywały, jak pojawienie się dziecka wzbogaca miłość małżonków i czyni ich życie lepszym. W części drugiej przekaz jest zupełnie odwrotny. Dwa równoległe wątki, jeden u smerfów i jeden u ludzi, podważają wartość tradycyjnych więzi rodzinnych, promują zaś na ich miejsce „alternatywny”, „nowoczesny” model rodziny. Podważają mianowicie rolę ojca, sugerując, że od złego ojca znacznie lepszy jest dobry ojczym, i że zamiana ojca na ojczyma z reguły wychodzi dzieciom na dobre.

 

Przypomina to pod pewnymi względami sytuację z filmem „Renifer Niko ratuje brata” słusznie skrytykowanym przez Tomasza Terlikowskiego, który pisał po jego premierze: „ Film bowiem był ordynarną (choć trzeba powiedzieć dobrze nakręconą i z dużą dozą ciepła) promocją rozwodów i patologicznych układów rodzinnych. Braciszek, którego ratować miał głównym bohater, nie był bowiem braciszkiem, a dzieckiem nowego konkubenta mamusi. Bunt reniferka związany był z tym, że chciał on, by jego prawdziwi rodzice do siebie wrócili i nie chciał zaakceptować nowego związku, cały zaś film zmierzał do wielkiej pochwały nowego związku, fantastyczności nowych więzi i normalności sytuacji, w której każde dziecko ma innych rodziców. Jego zwieńczeniem jest zaś sytuacja, w której największą radością dla małego renifera jest to, że mama z partnerem (nowym) ma trzecie dziecko, którego pochodzenie jest jeszcze inne, niż dwóch rzekomych braci. Poza tym, i to jest największe niebezpieczeństwo, film jest cieplutką opowieścią o wartości przyjaźni, domu, odpowiedzialności. Ale niestety ideologiczny wkład czyni ją całkowicie nieakceptowalną dla rodziców, którzy chcieliby nauczyć dzieci, że brat to znaczy brat, małżeństwo jest nierozerwalne, a wierność jest wartością.” Analogia jest tym pełniejsza, że również pierwsza część tego cyklu, zatytułowana „Renifer Niko ratuje święta” nie niosła żadnego antyrodzinnego przekazu, podobnie jak pierwsza część „Smerfów”.

„Smerfów 2” nie ratuje kilka dobrych scen, takich jak latający Gargamel wygrywający melodię smerfowej piosenki na dzwonach paryskiej katedry Najświętszej Maryi Panny, co jest ewidentnie nawiązaniem do „Dzwonnika z Notre Dame”. W beczce dziegciu, łyżka miodu nic nie pomoże.

 

22:15, svetomir , FILM
Link Komentarze (2) »
wtorek, 05 listopada 2013

 

Na rynku zabawek mody i trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dotyczy to także lalek dla dziewczynek. Co prawda Barbie trzyma się mocno, ale miewa poważne sezonowe konkurentki. Najważniejszymi z nich są od kilku lat horrorystyczne lalki Monster High. Seria zabawek powstała w 2007 roku, a od 2010 jest obudowana otoczką medialną, opartą przedewszystkiem na serialu animowanym i serii książek. Podobna sytuacja dotyczy samej Barbie, która też stała się w ostatnich latach bohaterką serii filmów animowanych.

 

Inaczej jest z hitem tej jesieni – lalkami Equestria Girls, które pod względem stylistyki zdają się być bytem pośrednim między Barbie a Monster High. Tu najpierw był film, a dopiero później zabawki. Pełnometrażowy obraz animowany „My Little Pony: Equestria Girls”, produkcji amerykańsko-kanadyjskiej, miał swoją światową premierę 16 czerwca, a polską (szkoda, że tylko telewizyjną, a nie kinową) 14 września bieżącego roku. Film nawiązuje do słynnego serialu „My Little Pony” opowiadającego o mówiących kucykach z magicznej krainy zwanej Equestrią. Jedna z głównych jego bohaterek, czarodziejka Twilight Sparkle, na koniec trzeciej i jak dotąd ostatniej serii dołącza do wąskiej grupy rządzących Equestrią księżniczek. Akcja filmu dzieje się po zakończeniu tej serii.

 

Księżniczce Twilight Sparkle ukradziono jej koronę. Korona ta jest nie tylko ozdobą, czy symbolem władzy, ale także, a może nawet przedewszystkiem potężnym artefaktem magicznym, który daje posiadaczowi ogromną moc. Bez niej przyszłość całej Equestrii jest poważnie zagrożona. Złodziejka ucieka z łupem przez magiczny portal z Equestrii do naszego świata. Księżniczka podąża za nią. Trafia do amerykańskiej szkoły średniej. Aby odzyskać koronę, musi zostać królową szkolnego balu. W szkole odnajduje ludzkie odpowiedniki swoich przyjaciółek z krainy kucyków. Z ich pomocą zdobywa koronę, ale złodziejka nie daje za wygraną. Skoro nie wygrała uczciwie, próbuje zdobyć artefakt siłą. Wywiązuje się magiczny pojedynek, w którym magia przyjaźni, będąca przewodnim motywem serialu, wygrywa z magią arkanów. Twilight Sparkle odzyskuje koronę i wraca do Equestrii, ludzkie odpowiedniki kucyków na powrót zostają przyjaciółkami, a złodziejka przeżywa duchową przemianę i naprawia poczynione szkody.

 

Film oczywiście opiera się przedewszystkiem na serialu, ale czerpie też obficie wątki i motywy z wielu innych dzieł literackich i filmowych. Pierwszym i najsilniejszym nawiązaniem jest cykl książek i filmów o Harrym Potterrze. Rywalizacja księżniczki Twilight Sparkle i złodziejki Sunshit Summer jako żywo przypomina rywalizację Harrego z Lordem Voldemortem. Summer, podobnie jak Voldemort, chce opanować zarówno szkołę, jak i cały świat. Obojgu zależy mniej na władzy w zwykłym ludzkim świecie, a bardziej na władzy w świecie istot magicznych, w jednym przypadku kucyków, w drugim czarodziejów. Obydwa czarne charaktery w dążeniu do władzy chcą wykorzystać własne armie, utrzymywane w posłuszeństwie za pomocą magii. Podobnie wygląda pojedynek księżniczki ze złodziejką i pojedynek Harrego Z Voldemortem. W obydwu przypadkach ciemna strona dysponuje potężnym artefaktem (korona, czrna różdżka) ale w obydwu przypadkach to strona dobra ma nad tym artefaktem prawdziwą władzę. Ważnym motywem całego cyklu potteriańskiego, jak też sceny ostatniego pojedynku jest myśl, że miłość jest najpotężniejszą magią. W filmie o dziewczętach z Equestrii podobną rolę pełni koncepcja magii przyjaźni. Nie bez znaczenia jest też to, że w obydwu przypadkach znacząca część akcji ma miejsce w szkole. Najwyraźniej twórcy filmu chcą dotrzeć do fanów Harrego Pottera, bo jak wiadomo jest to duża i atrakcyjna klientela.

 

Można też doszukiwać się w omawianym filmie nawiązań do innych cyklów fantastycznych, w szczególności do serii produkcji o gormitach. Niektóre sezony tego cyklu opowiadają o grupie nastolatków,, które po teleportacji do innego świata stają się władcami żywiołów, przywódcami tytułowych gormitów, istotami o wielkiej, nadnaturalnej mocy. Zachodzi tu pewien paralelizm między elementami żywiołów na Gormie, a elementami harmonii w Equestrii.

Omawiany film ukazuje wyraźnie, jak powstawanie nowych dzieł popkultury opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu elementów obecnych w dziełach wcześniejszych. Dotyczy to zresztą nie tylko popkultury, ale ogólnie kultury każdego rodzaju. Nie istnieje twórczość w stu procentach oryginalna i istnieć nie może. Kulturowa kuchnia niezmiennie opiera się ta przyrządzaniu „potraw” ciągle z tych samych składników, w różnych jedynie konfiguracjach.

23:01, svetomir , FILM
Link Komentarze (1) »
środa, 14 sierpnia 2013

instynkt

Niedawno pisałem tu o serialu "Paradoks". Przygotowując się do napisania tego tekstu szukałem na internetowych forach dyskusyjnych opinij na ten temat. W paru miejscach natknąłem się na opinie przyrównujące "Paradoks" do starszego o kilka lat "Impulsu" w reżyserii Patryka Vegi. Pewne podobieństwa między tymi serialami oczywiście są, chociażby z tego powodu, że obydwa przynależą do tego samego gatunku. Podobne są wątki kryminalne zamykające się w poszczególnych odcinkach. Podobne, ale jednak różne. Te w "Paradoksie" ocierają się prawie zawsze o fundamentalne zagadnienia ludzkiej egzystencji, zaś te w "Instynkcie" to klasyczne zagadki kryminalne, poważniejsze co prawda niż u Ojca Mateusza, ale pozbawione jakiejkolwiek głębi. Podobne jest też to, że z tymi wątkami partykularnymi przeplata się główny wątek kryminalny, rozciągnięty na cały serial. Tu jednak pojawia się też zasadnicza różnica między tymi dwiema produkcjami. Wątek główny "Paradoksu" jest spójny, klarownie prowadzony i jasno rozwiązany. W "Instynkcie" jest wydumany, naciągany, niespójny, rwany i de facto nierozwiązany. Wynika z tego jednoznacznie, że "Instynkt" jest serialem kryminalnym znacznie słabszym od "Paradoksu", choć i znacznie lepszym od "Ojca Mateusza". Jest też jednak w "Instynkcie" coś wartego zapamiętania. Chodzi mi o drobny szczegół, podobny nieco do tego, który niegdyś omawiałem pisząc o "Prawie Agaty". W dwóch odcinkach występuje sytuacja, w której ktoś, popełniając relatywnie niewielkie zło, wywołuje sekwencję wydarzeń skutkującą wielką tragedią. Raz dzieciaki ustawiają przy drodze manekina, co w konsekwencji doprowadza do morderstwa, a kiedy indziej dziewczyna podstępem podaje psychotropy koleżankom z pracy, by pogorszyć ich wyniki, a w konsekwencji jedna osoba ginie, a kilka innych ma zrujnowane życie. Warto się nad tym zastanowić.

22:11, svetomir , FILM
Link Komentarze (1) »
czwartek, 13 czerwca 2013

 

Obejrzałem niedawno na VOD TVP serial "Paradoks" z Bogusławem Lindą w roli głównej. Gdy był emitowany w telewizji nie miałem czasu go oglądać, bo wieczorami jestem dosyć zajęty domową krzątaniną. Cieszę się więc z tego, że dzięki internetowi i Smart TV mogłem teraz nadrobić zaległości. Serial podobał mi się,  uważam, że dobrze wypełnia lukę po cyklu "oficerskim" i mam nadzieję, że będzie kontynuowany. W ostatnim odcinku można zresztą dostrzec pewną delikatną zapowiedź kontynuacji w postaci wątku kreta na komendzie. Chciałem jednak zwrócić uwagę na co innego. Otóż w jednym z odcinków pada zdanie "Panie Waldku, Pan się nie boi". Niby nie ma w tym nic dziwnego, bo takie seriale z reguły są naszpikowane cytatami, co daje widzowi dodatkową przyjemność, zwłaszcza przy wielokrotnym oglądaniu. Tu jednak pojawia się problem, bo cytat ten pochodzi z twórczości Kazika Staszewskiego, a ten artysta jest bardzo wrażliwy, wręcz nadwrażliwy na punkcie cytowania i parodiowania jego dzieł. Nieraz już zgłaszał publicznie pretensje do osób, które je w taki, czy inny sposób wykorzystywali. Dziwi więc brak reakcji teraz. Czyżby Kazik złagodniał? A może użycie cytatu było z nim uzgodnione? Może to przeoczył, bo nie oglądał serialu? A może reakcja była, a ja jej nie zauważyłem? Możliwości jest, jak widać, wiele.

11:58, svetomir , FILM
Link Komentarze (2) »
wtorek, 04 grudnia 2012

marsupilami

Francusko-belgijski film "Na tropie Marsupilami" wpisuje się w długą tradycję ekranizacyj francuskich komiksów, której najbardziej znanymi przykładami są liczne i różnorodne adaptacje cyklu o przygodach walecznych Galów Asterixa i Obelixa. Podobnie jak inne francuskie komiksy, również cykl o Marsupilami doczekał się najpierw adaptacji animowanej, w postaci serialu "Mój przyjaciel Marsupilami", a dopiero o wiele później aktorskiej (nie lubię używać w tym kontekście słowa fabularne, wszak znakomita większość filmów animowanych posiada jakąś fabułę, ergo są one na swój sposób fabularne) w postaci tu omawianego filmu. Oryginalny komiks wychodzi od 1952 do dnia dzisiejszego. Jego pierwotnym twórcą był André Franquin, obecnie już niezyjący. Nowsze zeszyty komiksu mają róznych autorów.

 

Nie bez przyczyny wspomniałem na wstępie o przygodach Asterixa i Obeliksa. Była to wzmianka absolutnie zamierzona. Tak się bowiem składa, że "Na tropie Marsupilami" jest dziełem z grubsza tego samego zespołu, co "Asterix i Kleopatra" i reprezentuje podobny rodzaj humoru. Film zawiera liczne odniesienia do popkultury (Celin Dion) i polityki (wątek latynoskiej dyktatury), zaś najbardziej rozwiniętym nawiązaniem kulturowym jest tu odniesienie do mitu o kamieniu filozoficznym. Jest to nawiązanie nie wprost, bo kamień filozoficzny explicite się w tym filmie nie pojawia, jednak symbolicznie ukazuje się w dwóch inkarnacjach: jako odmładzający storczyk i w tle jako produkty współczesnego przemysłu kosmetxcznego, który symbolizuje pojawiająca się raz po raz reklama fikcyjnego koncernu Loreins, którego nazwa w wymowie bardzo przypomina nazwę pewnego koncernu rzeczywistego. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to pierwsze takie ujęcie tematu we współczesnych produkcjach familijnych. Ubiegłoroczne "Smerfy" również eksponowały zderzenie magicznego eliksiru młodości z rzekomo odmładzającymi kosmetykami. Motyw kamienia filozoficznego, motyw tajemniczego, nieznanego zwierzęcia (tytułowego marsupilami) i motym dziwnego proroctwa sytuują akcję filmu w świecie nie tyle nawet baśni, co mitu. Mit ten jednak jest tu potraktowany wyjątkowo niefrasobliwie i niepoważnie. "Na tropie Marsupilami" to nie "Władca pierścieni", ani nawet "Artur i Minimki", ale lekka komedia, którą można uznać za parodię mitologii.

 

 

12:24, svetomir , FILM
Link Komentarze (1) »
niedziela, 16 września 2012

epoka

 

Dawno już nie recenzowałem żadnego filmu dla dzieci i nie tylko, a to z tej przyczyny, że przez dłuższy czas na żadnym nie byłem. Zmieniło się to całkiem niedawno, kiedy to z całą rodziną udałem się do kina celem obejrzenia Epoki lodowcowej 4. Moim zdaniem najnowsza część serii jest równie dobra jak jedynka i dwójka, a znacznie lepsza od trójki, która niezbyt mi przypadła do gustu. Spodobały mi się w tym filmie zwłaszcza nawiązania kulturowe. Są one bardzo zróżnicowane. Większość recenzentów zwraca w tym kontekście uwagę przedewszystkiem na tradycyjne już w tej serii wtrącenia z wiewiórem, w których tym razem padają przekorne odpowiedzi na pytania od dawna nurtujące naukowców: jak powstały kontynenty i jak zginęła Atlantyda? Ja jednak za istotniejsze uważam nawiązania do filarów naszej cywilizacji zachodniej: Biblii (prorok Jonasz w brzuchu wieloryba) i mitologii antycznej (zwodzące marynarzy syreny z Odysei Homera). Dzięki takim nawiązaniom błahy z pozoru film wpisuje się w wielowiekowy kod cywilizacyjny i uczestniczy w cywilizacyjnym formowaniu kolejnych pokoleń. Ciekawe są również nawiązania do popkultury („Piraci z Karaibów” etc) i quasifilozoficzne rozważania na temat różnic między sforą a stadem. Ogólnie film można polecić wszystkim, a zwłaszcza rodzicom z dziećmi, nawet małymi. Moja trzylatka czuła się na nim dobrze.

22:08, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 maja 2012

smerfy

Jesienią ubiegłego roku na ekrany naszych kin weszły fabularno-animowane "Smerfy". Jest to bardzo sympatyczny film dla całej rodziny składający się niejako z dwu warstw- z jednej strony to wciągająca bajka dla dzieci, a z drugiej miła komedia romantyczna dla ich rodziców. Zachęcam gorąco wszystkich do obejrzenia tego filmu. Nie chce mi się go jednak recenzować, zamiast tego ograniczę się do przytoczenia garści cytatów. "Złota struno rozkoszy"- Gargamel do wyplutej przez Klakiera kępki włosów Smerfetki. "Ktoś tu odprawiał mroczne i straszne rytuały" - Gargamel na widok wnętrza publicznej toalety. "Nad wszelkie wyobrażalne wyobrażenie" - oczywiście to znów Gargamel. "Cały świat pozna imię wielkiego Garbatela" - szefowa koncernu kosmetycznego do Gargamela. "To słowo upaja jak najprzedniejszy nie bimber, samogon" - Gargamel do tejże bizneswoman. "Leć mały orle", "Ty niedorobiony motylu" - Gargamel do ćmy. "Jestem skromnym magiem i mam skromne wymagania- nieskończona moc i władza nad światem" - Gargamel do całego świata. "Co cię nie zabije, to mnie wzmocni" - Gargamel do Papy Smerfa. "Zdechłeś, tak?" - Gargamel do Klakiera et vice versa. Myślę, że te cytaty mówią o filmie więcej niż mogłaby rzec rozwlekła recenzja mojego autorstwa.

20:07, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 kwietnia 2012

 

Telewizja PULS, niegdyś katolicka, obecnie zaś rozrywkowa, w nietypowy sposób czci pamięć poległych w Katastrofie Smoleńskiej. Zarówno w roku ubiegłym jak i w bieżącym w wigilię rocznicy tego tragicznego wydarzenia przypomniała film „O dwóch takich, co ukradli księżyc” z młodymi Jarosławem i Lechem Kaczyńskimi w rolach głównych. Kierownictwo stacji argumentowało następująco: „Nie mamy w naszej ofercie programów informacyjnych, w których moglibyśmy przekazać np. relacje z obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Dwukrotna emisja w tym okresie filmu, w którym jako dziecko wystąpił prezydent Lech Kaczyński jest odpowiednią formą uczczenia Jego pamięci na naszej antenie”.

 

 

Ta sympatyczna forma upamiętnienia wielkiego Polaka nie spodobała się redaktorom związanego z Gazetą Wyborczą internetowego serwisu rozrywkowego deser.pl. Napisali oni na swojej stronie tak: „Wiemy już, że to nie przypadek, ale ciągle nie jesteśmy pewni, czy pokazywanie tego lekkiego filmu z młodym Lechem Kaczyńskim nie godzi w podniosły i smutny nastrój rocznicy jednej z największych katastrof w historii Polski”. Zadziwiająca jest ta troska o podniosły nastrój wychodząca ze środowiska nieustannie wyśmiewającego pamięć o katastrofie i jej ofiarach. Najwyraźniej najbardziej środowisku temu najbardziej przeszkadzają te formy upamiętniania JE Lecha Kaczyńskiego, w których jest on przedstawiony jako postać sympatyczna i ciepła. Nie są to incydentalne przypadki, lecz reguła. Pisze na przykład Piotr Zaremba w najnowszym Uważam Rze „ciepłą historię o żonie prezydenta przerywającej o północy jego spotkanie z przyjaciółmi portal Lisa przedstawił jako dowód na … niekompetencję zmarłego”.

 

Te działania mają ściśle przemyślany charakter. Chodzi o to, by pamięć o ofiarach nie pociągała mas, by można ja było zamknąć w getcie dla moherów z Krakowskiego Przedmieścia. Nie da się, przynajmniej na razie, całkowicie zlikwidować narracji pamięci, władcy mediów postanowili więc, że trzeba nagłaśniać te jej fragmenty, które można społeczeństwu zohydzić, jako agresywne, a wyciszać i tłamsić te, które mają wydźwięk jednoznacznie sympatyczny. Tak właśnie media „salonowe” czynią od dwóch lat. Nie jest to bynajmniej strategia nowa. Stosowano ją już wcześniej.

 

Przykładem jest postawa lewicowych macherów medialnych wobec mediów katolickich w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jak pisał kilka tygodni temu na łamach Uważam Rze Piotr Semka: „Mało kto też pamięta, że Radio Maryja początkowo było akceptowane w KRRiT przez polityków lewicy jako mniejsze zło. Tacy ludzie jak Marek Siwiec byli wówczas bardziej zaniepokojeni nowoczesnym konserwatyzmem w stylu „Frondy”, czy „pampersów” z Woronicza. I przyznawali po cichu, ze skoro już ma być jakieś radio katolickie, to niech to będzie radio dla babć, które nikogo młodego nie przyciągnie”. Wtedy ta strategia nie odniosła takiego sukcesu, jakiego oczekiwali jej twórcy. Próbują jednak nadal.

Chodzi również o to, by środowiska patriotyczne, kultywujące pamięć o zginionych, podzielić. By tych, którzy oddają ofiarom hołd na ulicznych marszach poszczuć przeciw tym, którzy czynią to oglądając sympatyczny film. Skoro skutecznie udaje się dzielić patriotów na gruncie politycznym, próbuje się zdziałać to samo na gruncie kulturowym. I tu musimy się sprzeciwić lewicowym władcom dusz. Politycznie obóz patriotyczny może, a do pewnego stopnia nawet musi być podzielony, ale kulturowo, cywilizacyjnie, musimy stanowić jedność. Dotyczy to zarówno szacunku dla tragicznie zmarłych, jak też stosunku do życia, do religii, do kulturalnego dorobku Polaków i do historii. Jeśli o to nie zadbamy, za kilka lat na stołku zajmowanym obecnie przez Donalda Tuska zasiądzie Janusz Palikot, lub ktoś jego pokroju. A wtedy walka z chrześcijaństwem, Polskością, pamięcią i wszystkimi wartościami tradycyjnej zachodniej (łacińskiej) cywilizacji znacznie się zaostrzy. Wtedy sprzeciw będzie dużo trudniejszy, bo i pozycja nasza będzie dużo słabsza.

11:02, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 marca 2012

prawo

Oglądam ostatnio w telewizji (nie wiem jakiej, bo wszystkie są takie same) co drugi odcinek (bo na większą regularność nie pozwala mi niedobór wolnego czasu) nowego, polskiego serialu, zatytułowanego "Prawo Agaty". Tytułowa bohaterka jest początkującym adwokatem i w każdym odcinku wygrywa jakąś trudną sprawę w sądzie. Co jednak ciekawe, każda jej wygrana rujnuje życie przynajmniej jednemu człowiekowi, najczęściej któremuś ze świadków. Jest to swoista egzemplikacja paranoicznej tezy Michała de Montaigne'a, zgodnie z którą, gdy ktoś zyskuje, ktoś inny musi stracić. Teza ta, jak powszechnie wiadomo, stoi u fundamentów wszelkiego rodzaju socjalizmów. A omawiany serial te fundamenty w zakamuflowany sposób umacnia.

14:26, svetomir , FILM
Link Komentarze (1) »
wtorek, 14 lutego 2012

alvin

Da się zauważyć, że dzieci, bardziej niż dorośli lubią kontynuacje filmów, które im się podobały. Dlatego też praktycznie do każdego filmu dziecięcego dokręca się część drugą, a w większości przypadków także i trzecią. Stopień sequelizacji kina dziecięcego i familijnego jest wskutek tego znacznie większy niż dorosłego. Natomiast nie ma większych różnic między filmami dla dzieci a dla dorosłych jeśli chodzi o prawidłowości rządzące jakością kontynuacyj. Druga część czasami, choć nieczęsto, dorównuje pierwszej, a w pojedynczych przypadkach nawet ją przerasta. Natomiast części trzecie i kolejne, za wyjątkiem ekranizacyj wielotomowych seryj powieściowych, są praktycznie zawsze dużo słabsze od pierwszych i drugich.

 

Na pierwszy rzut oka do prawidłowości tej stosuje się także film "Alvin i wiewiórki 3". O ile pierwsza część była oryginalna, porywająca i odkrywcza, a druga co prawda nieco wtórna, ale solidna, to trzecia sprawia wrażenie filmu niskobudżetowego. Mało planów, mało aktorów (sporo statystów, ale ci są wszak tani, lub wręcz darmowi) nieprzemyślane, nieprawdopodobne sceny, sugerujące, że scenariusz napisano na kolanie, a z wewnętrznych recenzyj przedprodukcyjnych dla oszczędności zrezygnowano. Dla przykładu kobieta, od dziesięciu lat samotnie przebywająca na bezludnej wyspie, jest atrakcyjna i zadbana, ma nawet nowiutkie, chociaż zupełnie nieadekwatne do sytuacji, ubrania. Z kolei w innym miejscu dziecinny latawiec bez trudu ciągnie przez dziesiątki metrów pokładu luksusowego wycieczkowca dorosłego mężczyznę na ciężkim leżaku.

 

Może jednak należy na to wszystko spojrzeć z zupełnie innej strony. W przypadku normalnego filmu dla dorosłych, wymienione wyżej wady byłyby dyskwalifikujące i przesądzałyby o zakwalifikowaniu danej produkcji do kina klasy C. Jednak dla filmowej bajki o śpiewających wiewiórkach trzeba chyba zastosować inne kryteria. Skoro bowiem zwierzęta są tu obdarzone darem ludzkiej mowy, to i inne zjawiska niesamowite i nieprawdopodobne stają się całkiem normalne. Toteż Świat przedstawiony w filmie, choć podobny do naszego świata rzeczywistego, jest światem zupełnie innym, bajkowym i rządzi się bajkowymi prawami. Skoro wiewiórki mówią, to kobieta może być wiecznie piękną bez najmniejszego wysiłku, a latawiec może unieść nawet słonia, o człowieku nie wspominając. Również inne mniemane wady omawianego filmu dają się logicznie wytłumaczyć na gruncie przyjęcia bajkowej konwencji. Niewielka ilość planów i bohaterów to cecha charakterystyczna tradycyjnych bajek ludowych. Również inne typowe cechy takich bajek można dostrzec w tym filmie. Przedewszystkiem klasycznie bajkowe jest tu ujęcie walki dobra ze złem. Bohaterowie pozytywni, kierujący się szlachetnymi, bezinteresownymi pobudkami odnoszą sukces, a ci, którzy kierują się własnym interesem, ponoszą porażkę, choć niekoniecznie klęskę. W ostatecznym bowiem rozrachunku oni również odnoszą korzyść, chociaż nie taką, jakiej pierwotnie pragnęli.

 

Klasyczne bajki nie są jednak jedynym źródłem inspiracji tego filmu. Ważnym jego motywem jest proces nawrócenia jego głównego bohatera - byłego producenta muzycznego Iana Hawke'a. Ów czarny charakter dwóch pierwszych części trylogii, w jednej z ostatnich scen ratuje życie swojego rywala, którego jeszcze niedawno z całego serca nienawidził. Ten motyw niewątpliwie jest zapożyczony z tradycji chrześcijańskiej. Proces duchowej przemiany dokonuje się podczas kilkudniowej pieszej wędrówki w towarzystwie tegoż rywala, co zdaje się być nie tylko odwołaniem do ogólnoludzkiego archetypu pielgrzymki, ale też nawiązaniem do twórczości J.R. R. Tolkiena, a zwłaszcza jego powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem." Nawiązań do Tolkiena jest zresztą więcej. Gdy jedna z wiewiórek mówi o owocu mango " Mój ssskarb" nie sposób nie pomyśleć o Gollumie. Motyw nawrócenia i nawiązania do arcykatolickiego Tolkiena pozwalałyby niewątpliwie na uznanie "Alvina i wiewiórek 3" za film chrześcijański, gdyby nie jeden z pozoru drobny, w rzeczywistości jednak bardzo ważny i niepokojący szczegół. Otóż w filmie jest i to explicite wyrażone przekonanie, że szczęśliwa i normalna rodzina może składać się z samotnego mężczyzny i kilkorga wiewiórek pełniących rolę jego dzieci. Jest to niewątpliwie zakamuflowany ukłon w stronę wojującego hominternu. Działanie to mieści się w postawie opisywanej u nas od wieków przysłowiem „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”. Król Władysław II, któremu legenda przypisuje to powiedzenie, znajduje jak widać godnych naśladowców za oceanem. Postawa taka jednak, mimo posiadania tak zacnego prekursora, nie zasługuje na pochwałę, a wręcz przeciwnie.

 

O ile dwie pierwsze części filmowego cyklu o przygodach śpiewających wiewiórek były typowymi komediami familijnymi, to część trzecia jest urokliwą filmową baśnią, mocno zakorzenioną w tradycjach kulturowych chrześcijańskiego zachodu, skażoną jednak łyżką dziegciu politycznej poprawności. Jak jednak pisał wielki poeta „co nie ma cienia, istnieć nie ma siły”. Nie ma filmów doskonałych, podobnie zresztą, jak i innych dzieł ludzkich rąk i umysłu. Warto więc promować te solidne i zasadniczo dobre, do których niewątpliwie zalicza się „Alvin i wiewiórki 3”, nie przymykając jednak oczu na ich niedoskonałości i wady.

P.S. Tych, którzy chcieliby zarzucić mi nieuctwo, wyrażające się myleniem bajek z baśniami, odsyłam do tekstów Juliana Krzyżanowskiego na ten temat.

13:51, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 maja 2011

rio 

Poprzednio omawiałem film zasadniczo lekki, ale w istocie solidnie nasycony ukrytymi sensami (Hop). Dziś przyszła pora na produkcję ogólnie nieco mniej lekką od popprzedniej, ale też znacząco od niej uboższą w owe sensy. Mam na myśl film Rio. Jest to historia o parze niezwykle rzadkich ptaków, ostatnich przedstawicieli swojego gatunku. Aby było ciekawiej, partnerzy są nawzajem swoimi absolutnymi przeciwieństwami. On jest stuprocentowo oswojony, nawet fruwać nie potrafi, chociaż do nielotów bynajmniej nie należy, ona zaś jest stuprocentowo dzika, toteż przebywanie w niewoli sprawia jej niesłychaną udrękę. Akcja dzieje się w Rio de Janeiro w czasie karnawału, toteż w filmie tym nie brakuje muzyki i tańca, tyle że, oczywiście animowanego. Co prawda wątpię, aby w epoce zalewu "Tańców z Gwiazdami" i innych temu podobnych produkcyj taniec animowany mógł kogokolwiek zainteresować, ale trudno oczekiwać, aby w filmie animowanym  znalazł się inny. Co prawda wątpię, aby w epoce zalewu "Tańców z Gwiazdami" i innych temu podobnych produkcyj taniec animowany mógł kogokolwiek zainteresować, ale trudno oczekiwać, aby w filmie animowanym  znalazł się inny. Jest też trochę pokazane miasto, w tym słynny posąg Chrystusa, któremu ostatnimi czasy wyrosła konkurencja w Świebodzinie. Napisałem wyżej, że w Rio jest niewiele podtekstów, znacznie mniej niż w Hop, nie oznacza to jednak bynajmniej, że nie ma ich wcale. Film ten przejawia wyraźny lewoskręt, chociaż nie tak skrajny jak niemieckie Safari, które omawiałem niedawno. Jednak i tu można znaleźć lewackie bajki o tym, że dzika przyroda jest anielsko dobra, a człowiek diabelsko zły i o tym, że przestępczość rodzi się z biedy, a nie z wewnętrznego nieuporządkowania. Propaganda lewacka nie jest jednak w tym filmie zbyt nachalna, toteż dobrze się go ogląda.

23:12, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 maja 2011

Hop 

Często tak się zdarza, że omawiane przeze mnie filmy i inne dzieła układają mi się w swoiste pary przeciwieństw.  Na początku tego roku po filmie bardzo dobrym (Podróż "Wędrowca do świtu") omawiałem zły i szkodliwy (Safari). Teraz zaś po smutnym i ponurym (Rango) omawiam wesoły i pogodny (Hop).

 

W popkulturze mamy do czynienia z ewidentną przewagą świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. Szczególnie wyraźnie widać to na polu filmu. Są dziesiątki, jeśli nie setki produkcyj bożonarodzeniowych, a te wielkanocne można na palcach policzyć. Ilość nie zawsze jednak przekłada się na jakość. Amerykański film fabularno-animowany Hop jest bodaj jedyną premierą wielkanocną w tym roku, ale za to premierą całkiem udaną, a o niewielu spośród filmów bożonarodzeniowych można to powiedzieć.

 

Omówienie tego filmu muszę zacząć właśnie od odwołania do kinematografii bożonarodzeniowej. Jak powszechnie wiadomo przeważająca jej część opiera się na czymś, co można by nazwać świeckim mitem Bożego Narodzenia, czy też raczej Gwiazdki, bo „świeckie Boże Narodzenie” to ewidentny oksymoron. Składają się na ów mit takie elementy jak: Święty Mikołaj, Biegun Północny, renifery, zabawki produkowane w mikołajowej fabryce. W wielu z tego rodzaju filmów Święty Mikołaj, a raczej po prostu Mikołaj, nie jest konkretną osobą, a czymś w rodzaju przechodniego urzędu. Wizja ta jest szczególnie rozbudowana w dziecięcym serialu "Pomocnik Świętego Mikołaja". Koncepcja filmu Hop jest oparta na analogicznie skonstruowanym świeckim micie Wielkiej Nocy. Jest tu więc Wielkanocny Zając, prowadzący na Wyspie Wielkanocnej  fabrykę słodyczy, które w świąteczny poranek rozdaje dzieciom, podróżując latającym powozem zaprzężonym w kurczaki o imionach przypominających noszone przez renifery popkulturowego Mikołaja. Funkcja Zająca Wielkanocnego od setek lat przechodzi z ojca na syna. Przedstawiona w filmie Wielka Noc ma charakter czysto świecki. Nie pojawia się tu ani jedna bezpośrednia wzmianka mogąca sugerować, że święto to ma cokolwiek wspólnego z jakąkolwiek religią. Co zaś się tyczy pośrednich i zakamuflowanych odniesień do religijnego sensu świąt, to znalazłem takie jedno. Jest nim wzmianka, że w niektórych krajach, na przykład w Chinach, nie obchodzi się Wielkiej Nocy, wskutek czego Zając Wielkanocny nie jest tam mile widziany.

 

W filmie tym mamy do czynienia z wielkim bogactwem znaczeń, które nie ogranicza się do różnych aspektów mitu wielkanocnego.  Bardzo ciekawie jest tu ujęty temat rewolucji. Tak się składa, że w tym roku mieliśmy już okazję zobaczyć dziecięcy film poświęcony rewolucji, a mianowicie niemieckie Safari. O ile jednak tamta produkcja była niepohamowaną apoteozą rewolucji, o tyle Hop jest jej stanowczą krytyką. Przywódcą rewolucji jest tu przerośnięty kurczak, pozbawiony jakichkolwiek zasad moralnych, kierowany wyłącznie patologiczną żądzą władzy, posiadania i zemsty za urojone krzywdy. Mieni się być trybunem ludu, czyli ogółu kurczaków zatrudnionych w organizacji wielkanocnej, w istocie jednak głęboko tym ludem gardzi. Bardzo mocna jest scena, w której po akcie uzurpacji urzędu  Zająca Wielkanocnego staje się potworną hybrydą kurczaka i zająca. Jest to piękna alegoria losu wszystkich uzurpatorów. Mamy tu zresztą do czynienia z odwołaniem do kolejnego mitu, czy archetypu, znanego jako "z chłopa król", a przez literaturę i kino przewałkowanego już wielokrotnie.

 

Opuśćmy jednak teren polityki, bo ta nie jest przecież najważniejsza w dziele przeznaczonym przedewszystkiem dla dzieci. Głównym bohaterem tej produkcji jest  Zet, zając- następca tronu, który chce zostać muzykiem (nawiasem mówiąc, to kolejny motyw mitologiczny - król porzucający swoje królestwo), nic więc dziwnego, że muzyka odgrywa w tym filmie niebagatelną rolę. Rozpiętość gatunkowa wykorzystanych utworów jest imponująca: od folkloru Oceanii, poprzez jazz i rock, aż po pogranicze klasyki. Mocne osadzenie tego filmu w muzyce nie dziwi tym bardziej dlatego, że jest on dziełem twórców dylogii Alvin i wiewiórki opowiadającej o śpiewających wiewiórkach, która również jest przesycona muzyką do tego stopnia, że od biedy można by ją uznać za musical. Hop jest zresztą do dwóch filmów o wiewiórkach podobny pod wieloma względami. Nie ma więc wątpliwości, że fani Alvina polubią także królika Zeta. Można zresztą oglądać ten film nie zgłębiając bogactwa jego znaczeń, po prostu jako udana komedię muzyczną i czerpać z takiego oglądania satysfakcję. To jednak, że te wszystkie znaczenia (i wiele innych, niewymienionych w niniejszym tekście) są w nim zawarte świadczy o postępującym dojrzewaniu artystycznym jego twórców. Filmy o wiewiórkach takiej głębi nie posiadały. Można mieć nadzieję, że ta grupa twórców wzbogaci jeszcze dorobek światowej kinematografii niejednym wielkim dziełem.

10:34, svetomir , FILM
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 maja 2011

 

rango

Po wielkopostnej przerwie wracam do recenzowania filmów. Pierwszy w kolejce czeka Rango, który w największym skrócie można określić jako animowany western. Jest to film o domowym kameleonie, który wskutek wypadku zmuszony jest do opuszczenia świata ludzi i zamieszkania w świecie zwierząt. Nie oznacza to jednak powrotu do natury, gdyż w tym filmie zwierzęta mają swoją cywilizację podobną do ludzkiej, rozwiniętą do poziomu mniej więcej odpowiadającego naszemu dziewiętnastemu wiekowi. Film, mimo że animowany, nie nadaje się do oglądania przez dzieci, i to nawet nie z powodu scen przemocy, które owszem są w tym filmie, ale bynajmniej ani nie liczniejsze, ani nie straszniejsze niż w wielu kreskówkach dziecięcych. Ten film dlatego nie jest dla dzieci, że naprawdę mało prawdopodobne jest, aby im się spodobał i to z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze jest narysowany w dosyć ponurym stylu. Po drugie jest on przesycony rozważaniami poświęconymi rozmaitym kwestiom egzystencjalnym, takim jak prawda, władza, czy legenda. Te rozważania, których sens może być czytelny jedynie dla dojrzałego odbiorcy stanowią o wartości tego filmu, który staje się dzięki nim dziełem głęboko mądrym. Filozoficzne rozważania nieźle uzupełnia i podkreśla utrzymana w meksykańskim stylu muzyka. Ogólnie jest to bardzo dobry film, być może nawet najlepszy spośród animacyj obejrzanych przeze mnie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Moim zdaniem to jedna z mocniejszych kandydatur do przyszłorocznego Oskara w swojej kategorii.

08:48, svetomir , FILM
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2